Bio Happy Neutral & Delicate pH 3.5 Protection Intimate Wash, 200 ml

Gentle cleansing lotion with cranberry & prebiotics

£5.40

(£27.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 200 ml

In stock from October 29

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 05 November

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For all skin types
  • Suitable for daily use
  • Balances & protects

Frequently bought together with Green Agafia Fortifying Volume Shampoo, 260 ml

Bio Happy Neutral & Delicate pH 3.5 Protection Intimate Wash, 200 ml £5.40 (£27.00 / l)
Green Agafia Fortifying Volume Shampoo, 260 ml £3.15 (£12.12 / l)
Total price: £8.55
Description

The acidic pH spectrum intimate cleanser is formulated for the daily intimate hygiene of women of reproductive age. During the phase from the first period to menopause, the female intimate area has an acidic pH. Using a cleansing lotion with a pH level of around 3.5 is ideal for maintaining the balance of this sensitive area. The acidic pH value, in synergy with balancing cranberry extract and prebiotics, protects the intimate flora and can be used after childbirth, after spending time in the pool, after sports or when travelling.

Application:

  • Apply to the desired area to cleanse then rinse.
Item no.: GAC-BHP170
Content: 200 ml
EAN: 8034094016243
Brand: Bio Happy
Product Type: Intimate Hygiene Care
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Pregnancy-safe , Vegan
Certficates: ccpb
Warning: For external use only.
Ingredients (INCI)

Aqua, Coco Glucoside, Glycerin, Aloe Barbadensis Leaf Juice[2], Caprylyl/Capryl Glucoside, Lactic Acid, Lactobacillus Ferment, Alpha Glucan Oligosaccharide, Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Fruit Extract, Glyceryl Oleate, Xanthan Gum, Betaine, Inulin, Hydrogenated Palm Glycerides Citrate, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Tocopherol (Vitamin E), Parfum[1], Citricacid

  1. of natural origin
  2. from organic cultivation
Neutral & Delicate
Legal information
Manufacturer: Gala srl SB, Antonio Cicognani 11/N, 47121, Forli (FC), Italy, www.galacosmetici.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bio Happy Neutral & Delicate pH 3.5 Protection Intimate Wash

4 customer reviews in all languages

4,5 out of 5 stars
5 stars
6 (60%)
4 stars
3 (30%)
3 stars
1 (10%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

10 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 4 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder