Demmers Teehaus Black Tea Amadeus Blend, 100 g

A delicious symphony

£8.65

(£86.50 / kg, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 g

Only 1 item in stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Thursday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Black teas from Ceylon, China & India
  • With sweet caramel pieces
  • Creamy caramel flavour

Frequently bought together with Or Tea? Kung Flu Fighter, 100g tin

Demmers Teehaus Black Tea Amadeus Blend, 100 g £8.65 (£86.50 / kg)
Or Tea? Kung Flu Fighter, 100g tin £10.20 (£102.00 / kg)
Total price: £18.85
Description

The elegant “Amadeus Blend” pays tribute to the world-famous composer Wolfgang Amadeus Mozart. Featuring a classic portrait and historic sheet music, the stylish packaging makes this tea a striking addition to any collection.

Inside is a carefully composed loose blend of selected black teas from renowned growing regions in Ceylon, China and India. Sweet caramel pieces and a high-quality caramel flavour lend the infusion a wonderfully aromatic, full-bodied character.

For the perfect infusion:
4-5 teaspoons per litre

Item no.: XPI-DT-00-08743
Content: 100 g
EAN: 9004163087435
Brand: Demmers Teehaus
Consistency / Dosage Form: Loose Tea
Product Type: Tea & Accessories
Content by Ethos : Contains Caffeine
Storage Information: Store in a dry place
Content (tea): Loose Tea
Steeping time : 4 minutes
Ingredients

Black tea[1]

  1. flavoured
Legal information
Responsible food business operator: DEMMER GmbH, Karl-Tonay-Gasse 34, 1230, Wien, Austria, www.tee.at

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Demmers Teehaus Black Tea Amadeus Blend

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder