Gyada Cosmetics Moisturising Face Care Cream, 50 ml

Daily facial care with hyaluronic acid, azulene and urea

£8.10 £9.00 -10%

(£162.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 8 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Protective properties
  • Silky texture
  • For a supple feeling
  • AIAB AIAB
  • Nickel tested Nickel tested
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Avril Quenching serum, 30 ml

Gyada Cosmetics Moisturising Face Care Cream, 50 ml £8.10 (£162.00 / l)
Avril Quenching serum, 30 ml £7.37 (£245.67 / l)
Total price: £15.47
Description

The Moisturising Face Care Cream is ideal for your daily face care routine. It has a silky texture and is formulated with azulene, shea butter, avocado oil and rice oil. It moisturises and protects the skin, and leaves it feeling pleasantly supple.

Directions for use: Apply to the face and neck in the morning and evening. Massage in gently until fully absorbed.

Item no.: GYA-GC159
Content: 50 ml
EAN: 8054609982672
Brand: Gyada Cosmetics
Application : 24-Hour Moisturisers
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Face Creams
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Nickel tested, Vegan
Certficates: AIAB
PAO: 6 months
Warning: Avoid contact with eyes and rinse with plenty of water if necessary, Do not swallow / drink, For external use only. , Use only on intact skin, Store product safely and out of reach of children
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Tube
Ingredients (INCI)

Aqua, Ethylhexyl Stearate, Glycerin, Cetearylalcohol, Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil, Cetyl Alcohol, Glyceryl Stearat Citrat, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[2], Ethylhexyl Palmitate, Caprylic/Capric Triglyceride, Oryza Sativa (Rice) Bran Oil, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Centaurea Cyanus Flower Water, Calendula Officinalis Flower Extract[2], Agastache Mexicana Flower/Leaf/Stem Extract, Chamomilla Recutita (Matricaria) Flower Extract[2], Malva Sylvestris Leaf Extract, Sodium Hyaluronate, Vaccinium Macrocarpon (Cranberry) Fruit Extract, Rhus Verniciflua Peel Wax, Urea, Copernicia Cerifera (Carnauba) Cera, Guaiazulene, Panthenol, Tocopherylacetat, Benzyl Alcohol, Xanthan Gum, Parfum[1], Stearyl Stearate, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Silicia, Sodium Hydroxyde, Citric Acid, Sodium Benzoate

  1. According to the AIAB guidelines
  2. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: GYADA COSMETICS S.R.L., Via Dei Belfiore 71, 95028, Valverde (CT), Italy, info@gyadacosmetics.com, www.gyadacosmetics.com

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Gyada Cosmetics Moisturising Face Care Cream

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder