benecos benecosBIO "Öl-Film ab!" Body Oil, 100 ml

Vitamin-rich care for daily use

£9.00

(£90.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock from October 15

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 22 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Ideal for dry & damaged skin
  • Protects against dryness
  • Pure & cold-pressed

Frequently bought together with benecos benecosBIO "Reine Glanzleistung" Body Oil, 100 ml

benecos benecosBIO "Öl-Film ab!" Body Oil, 100 ml £9.00 (£90.00 / l)
benecos benecosBIO "Reine Glanzleistung" Body Oil, 100 ml £6.30 (£63.00 / l)
Total price: £15.30
Description

This body oil is easy to spread on the skin and absorbs quickly without causing a greasy film. It focuses on dry patches and provides increased resistance against external influences. Jojoba oil moisturises the skin and offers light, natural sun protection.

  • dermatologically tested

Application:

  • Apply the oil to the skin and gently massage.

PAO: 3 months

Item no.: BEN-97619
Content: 100 ml
EAN: 4260198097619
Brand: benecos
Consistency / Dosage Form: Oil
Product Type: Body Oils
Skin Type: Demanding Skin, Damaged Skin, Dry Skin
Content by Ethos : Vegan
Certficates: BDIH - Cosmos Organic
Ingredients (INCI)

Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[1]

  1. from controlled organic cultivation
About benecosBIO
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: cosmondial GmbH & Co. KG, Industriestraße 23 b, 63834, Sulzbach am Main, Germany, www.cosmondial.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for benecosBIO "Öl-Film ab!" Body Oil

2 customer reviews in all languages

4,7 out of 5 stars
5 stars
2 (66%)
4 stars
1 (33%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

3 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 2 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder