Bioturm Hydrating Foam for Toilet Paper, 150 ml

The practical alternative to wet wipes

£10.80

(£72.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock

Delivery by Friday, 09 October if you order by Thursday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • With Lacto-Intensive complex
  • Cleansing & nourishing
  • Easy to use

Frequently bought together with Bioturm Hydrating Foam for Toilet Paper, 50 ml

Bioturm Hydrating Foam for Toilet Paper, 150 ml £10.80 (£72.00 / l)
Bioturm Hydrating Foam for Toilet Paper, 50 ml £6.30 (£126.00 / l)
Total price: £17.10
Description

The Hydrating Foam for Toilet Paper is a wonderful alternative to wet toilet paper, as it is applied directly to ordinary toilet paper. The special Lacto-Intensive complex, containing organic extracts of witch hazel and chamomile, reliably cleanses and nourishes the skin.

Application:

  • Apply the foam to toilet paper folded several times, as desired, and use it to cleanse the anal area.
  • The toilet paper can then be flushed down the toilet as usual.

CAUTION: Not recommended for baby care.

Item no.: BIT-626
Content: 150 ml
EAN: 4260026696267
Brand: Bioturm
Consistency / Dosage Form: Foam
Product Type: Intimate Hygiene Care
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Unisex
Certficates: BDIH - Cosmos Natural
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Pump bottle
Ingredients (INCI)

Aqua, Whey (Molke)[1], Glycerin, Pentylene Glycol[2], Alcohol, Sodium Cocoyl Glutamat, Betaine, Hamamelis Virginiana (Witch Hazel) Bark/Leaf Extract[1], Chamomilla Officinalis Flower Extract[1], Lactic Acid, Propylene Glycol[2], Coco Glucoside, Glyceryl Oleate

  1. from controlled organic cultivation
  2. Of plant origin
Legal information
Manufacturer: Bioturm GmbH, Auf der Heide 1-3, 56242, Marienrachdorf, Germany, info@bioturm.de, www.bioturm.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bioturm Hydrating Foam for Toilet Paper

14 customer reviews in all languages

3,9 out of 5 stars
5 stars
10 (40%)
4 stars
8 (32%)
3 stars
4 (16%)
2 stars
1 (4%)
1 Stars
2 (8%)

25 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 14 reviews available in other languages.