Provida Organics Orange & Lemon Shower Gel, 150 ml

Refreshing cleansing for sensitive skin types

£7.29 £8.10 -10%

(£48.60 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 150 ml

In stock from October 23

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Friday, 30 October

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • Can also be used as a bubble bath
  • Especially gentle on the skin
  • Vegan
  • Vegan Vegan

Frequently bought together with Provida Organics Olive Cognac Shampoo, 150 ml

Provida Organics Orange & Lemon Shower Gel, 150 ml £7.29 (£48.60 / l)
Provida Organics Olive Cognac Shampoo, 150 ml £8.91 (£59.40 / l)
Total price: £16.20
Description

This vegan gel by Provida offers gentle, daily cleansing for sensitive skin types. It cleanses gently and, with its fruity fragrance, offers a refreshing effect. The gel can also be used as a bubble bath additive.
Moisturise the skin after every bathing session!

Item no.: PROV-2909
Content: 150 ml
EAN: 4260009213658
Brand: Provida Organics
Product Type: Body Cleansing
Skin Type: Sensitive Skin
Content by Ethos : Vegan
Fragrances: Citrus / Citrusy
Ingredients (INCI)

Aqua, Palm Kernel/Coco Glucoside, Sodium Lauroyl Glutamate, Sodium Coco­ Sulfate, Maris Sal, Alcohol[1], Citrus Aurantium Dulcis (Sweet Orange) Peel[1], Melaleuca Alternifolia Leaf Oil[1], Citrus Nobilis (Mandarin Orange) Oil[1], Olea Europaea (Olive) Fruit Oil[1], Citrus Bergamia Leaf Oil[1], Cymbopogon Nardus Oil[1], Sulfated Castor Oil, Citrus Aurantifolia Oil, Betaine, Glyceryl Oleate, Ascorbic Acid (Vitamin C), Tartaric Acid, Citricacid, Sucrose Cocoate, Disodium Cocoyl Glutamate, Sodium Cocoyl Glutamat, Limonene, Linalool, Citral

  1. from controlled organic cultivation
Accessories
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Provida Organics Kosmetik & Umwelt GmbH, Van-der-Reis-Weg 1, 59590, Geseke, Germany, service@provida.de, ww.provida.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Provida Organics Orange & Lemon Shower Gel

1 customer review in all languages

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

We do not have any reviews in English yet, but we do have 1 review available in another language.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder