Biofficina Toscana Acidic Curly Hair Rinse, 100 ml

Acidic-pH conditioner with organic kiwi, ideal for curly hair

£15.25

(£152.50 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

Only 4 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Quantity discount available!

  • from 2 only £14.17 / pc-7%

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For wavy & curly hair
  • With fermented rice water & panthenol
  • Moisturising, taming & anti-frizz
  • Acidic pH formula that adds shine without weighing hair down

Frequently bought together with Biofficina Toscana Soft Curl Lotion, 100 ml

Biofficina Toscana Acidic Curly Hair Rinse, 100 ml £15.25 (£152.50 / l)
Biofficina Toscana Soft Curl Lotion, 100 ml £10.80 (£108.00 / l)
Total price: £26.05
Description

Biofficina Toscana Acid Rinse for Curls is a 2-in-1 acidic-pH treatment designed for wavy and curly hair. The formula contains organic Tuscan kiwi extract with moisturising, antioxidant and protective properties, combined with panthenol and fermented rice water, which help combat dryness and keep the hair soft and moisturised.

The formula is enriched with flaxseed and chia seed extracts with conditioning, elasticity-enhancing and anti-frizz action. The synergy of ingredients helps encourage curl definition and prepares the hair for subsequent styling, while organic lemon and sweet orange extracts and orange blossom hydrolat help add shine. Hair feels soft, lightweight and glossy without being weighed down. The fragrance features the natural aroma of orange blossom hydrolat.

Key features

  • For wavy and curly hair
  • With organic Tuscan kiwi, panthenol and fermented rice water
  • With flaxseed and chia seed extracts
  • Moisturising, conditioning, anti-frizz and protective action
  • Helps combat dryness and encourage curl definition
  • Adds shine and prepares the hair for styling
  • Acidic-pH formula that does not weigh hair down

Directions for use

Spray evenly onto damp hair after washing and proceed with your usual styling or drying routine.

Item no.: BTO-0246
Content: 100 ml
EAN: 8003140491730
Brand: Biofficina Toscana
Product Type: Hair Care
Hair Type: For All Hair Types , Coarse/Frizzy Hair , Curly hair
Content by Ethos : Curly Girl Method Approved, Nickel tested, Vegan
Certficates: AIAB, Leaping Bunny
Ingredients (INCI)

Aqua, Linum Usitatissimum Seed Extract, Salvia Hispanica (Chia) Seed Extract, Glycerin, Oryza Sativa Extract, Actinidia Deliciosa Fruit Extract[1], Saccharomyces Ferment Lysate Filtrate, Panthenol, Citrus Aurantium Amara (Bitter Orange) Flower Extract, Citrus Aurantium Dulcis (Orange) Flower Extract[1], Citrus Limon (Lemon) Peel Extract[1], Xylit, Glyceryl Caprylate, Polyglyceryl-6-Oleate, Sodium Cocoyl Glutamat, Dehydroacetic Acid, Caprylic Acid, Benzyl Alcohol, Phenoxyethanol, Caprylyl/Capryl Glucoside, Citricacid, Benzoic Acid, Sodium Surfactin, Sodium Hydroxyde, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Tocopherol (Vitamin E)

  1. from controlled organic cultivation
Related products
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Biofficina s.r.l, Viale Giuseppe Giusti 273, 55100, Lucca, Italy, www.biofficinatoscana.com/en

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Biofficina Toscana Acidic Curly Hair Rinse

7 customer reviews in all languages

3,9 out of 5 stars
5 stars
6 (42%)
4 stars
3 (21%)
3 stars
3 (21%)
2 stars
2 (14%)
1 Stars
0 (0%)

14 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 7 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder