greenatural Aloe & Mallow Soothing Lotion, 50 ml

Ideal care for insect bite

£9.00

(£180.00 / l, Price shown includes 20% VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 50 ml

Only 6 items in stock

Delivery by Monday, 12 October if you order by Sunday at 23:59.

Great Britain: Free standard delivery from £69.90
More information regarding shipping & delivery

Features & Advantages

  • For irritated & sensitive skin
  • With essential oils
  • Aloe vera & selected plant extracts

Frequently bought together with Alva EFFITAN Insect Protection Spray, 100 ml

greenatural Aloe & Mallow Soothing Lotion, 50 ml £9.00 (£180.00 / l)
Alva EFFITAN Insect Protection Spray, 100 ml £14.45 (£144.50 / l)
Total price: £23.45
Description

This lotion is ideal for use on insect bites. It has soothing properties, ideal for irritated and sensitive skin, and is enriched with aloe vera, selected plant extracts and essential oils.

Application:

  • Apply the lotion to the affected areas of the skin and massage gently.
Item no.: XBO-GP-ZAN08
Content: 50 ml
EAN: 8052400930366
Brand: greenatural
Product Type: Special Treatments
Skin Type: Damaged Skin, Sensitive Skin
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Fragrances: Spicy
Certficates: AIAB
PAO: 12 months
Warning: Avoid contact with eyes and mucous membranes., For external use only. , Store product safely and out of reach of children
Storage Information: Store in a cool and dry place
Ingredients (INCI)

Aqua, Glycerin, Polyglyceryl-4-Caprate, Aloe Barbadensis Leaf Juice[1], Citrus Grandis Seed Extract, Helichrysum Italicum Extract, Malva Sylvestris (Malva) Flower Extract[1], Oenothera Biennis (Evening Primrose) Oil, Eugenia Caryophyllus Leaf Oil, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter, Hydroxyethyl Cellulose, Sclerotium Gum, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Potassium Sorbate, Sodium Benzoate, Benzyl Alcohol, Citric Acid, Eugenol

  1. from controlled organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Greenproject Italia srl, via massari 42, 31023, Resana (TV), Italy, www.greenatural.it

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for greenatural Aloe & Mallow Soothing Lotion

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder